Při objednávce produktů skladem odesíláme objednávky do 7 pracovních dní.

Cibuloviny v květináči: Průvodce pěstováním od jara do podzimu

Neochuzujte se o krásu cibulovin. Že nemáte zahradu? Nevadí! Záplavu barevných květů si můžete užít i na terase, balkonu či okenním parapetu. Vypěstujte cibuloviny v květináči. Jak na to, se dozvíte v tomto průvodci.

 Pohled zepředu na cibuloviny v květináčích, narcisy a hyacinty

Proč pěstovat cibuloviny v květináčích?

Pěstování cibulovin v nádobách není složité. Květináče a truhlíky můžete libovolně přemisťovat – na slunce, do stínu nebo klidně domů, pokud hrozí mrazy. Kromě rozmarů počasí jsou rostliny také lépe chráněny před škůdci. Cibulovinami v květináči ozdobíte i ten nejmenší venkovní prostor. Krásu jejich květů si navíc užijete o několik týdnů dříve než v zahradě. Ta pravá výhoda ovšem spočívá v „metodě lasagne“ tedy možnosti vrstvení různých druhů rostlin. Díky ní vám květináč postupně rozkvete několikrát za sezonu. Podrobný postup najdete v závěru článku.

Jak pěstovat cibuloviny v květináči? Řiďte se těmito zásadami

Existuje několik univerzálních pravidel, se kterými docílíte krásně rozkvetlého květináče bez ohledu na druh cibuloviny:

Vyberte správnou nádobu

Květináč, truhlík nebo jiná nádoba musí cibulovinám poskytnout dostatečné zázemí. Volte ideálně terakotové květináče (z cihlové hlíny), které „dýchají“ a dobře zvládají i venkovní mrazy. Nutností je dobré odvodnění, aby nedocházelo k přemokření. 

Připravte substrát

Cibulovinám v nádobách se daří v písčitohlinité, propustné, neutrální až slabě alkalické půdě s vyšším obsahem humusu a živin. Připravte směs ve složení:

  • 50 % kvalitního zahradnického substrátu
  • 30 % říčního písku nebo perlitu (zajišťuje propustnost)
  • 20 % kompostu (pro výživu)

Na dno nádoby vždy umístěte alespoň 3centimetrovou drenážní vrstvu (keramzit nebo úlomky hliněných květináčů).

Zalévejte a hnojte, ale střídmě

Cibuloviny obecně nesnášejí přemokření. Se zálivkou to tedy nepřehánějte, ale ani ji nepodceňujte. Používejte hnojivo pro cibuloviny (s vyšším obsahem fosforu a draslíku). Při dávkování se držte návodu na výrobku. S hnojením začněte po výsadbě a přestaňte s ním po odkvětu.

Rozdíl mezi jarními a podzimními cibulovinami

Každému začínajícímu zahradníkovi mohou cibuloviny pořádně zamotat hlavu. Pojmenování „jarní“ a „podzimní“ cibuloviny neoznačuje dobu kvetení, ale dobu výsadby. Jasně a stručně:

  • Podzimní cibuloviny se sází na podzim a kvetou na jaře.
  • Jarní cibuloviny se sází na jaře a kvetou v létě a na podzim.

Možná vám to na první pohled nedává smysl, ale příroda ví, co dělá. Některé cibuloviny potřebují období chladu, aby mohly kvést (ty podzimní), zatímco jiné nesnášejí mráz a potřebují k růstu teplou půdu (ty jarní). 

Detail lilie v květináči, pohled shora

Jarní cibuloviny do květináče: Prodlužte si květinovou sezónu

Jarní cibuloviny se vysazují na jaře, jakmile pomine nebezpečí silných mrazů. Svou krásou vás potěší během letních měsíců a některé vydrží kvést až do podzimu. V květináčích vypadají úchvatně a můžete je umístit přesně tam, kde jejich květy vyniknou nejlépe.

Lilie v květináči

Se začátkem jara můžete ponořit ruce do hlíny a zasadit královny cibulovin, lilie. Exotické krásky ozdobí každou terasu i balkon. Při pěstování lilií v nádobách zpravidla nedosahují své plné velikosti, ale přesto doporučujeme volit některou z nižších odrůd. Co všechno potřebuje tato trvalka pro svůj zdárný růst, se dočtete v článku Jak na pěstování lilií v květináči.

Pivoňky v květináči

Jestli máme jmenovat jednu cibulovinu, která je aktuálně „trendy“, jsou to pivoňky. V nádobách vypadají úchvatně.

Postup pěstování:

  • vyberte nádobu alespoň 40 cm hlubokou i stejně širokou
  • použijte těžší květináč, který se nepřevrátí
  • hlízy umístěte tak, aby byla očka maximálně 5 cm pod povrchem

Pivoňky v květináči mohou první rok po výsadbě kvést méně nebo vůbec. Nenechte se odradit! Plného kvetení dosáhnou obvykle druhým či třetím rokem. Všechny důležité informace o těchto nádherných plných květech jsme sepsali do článku o pěstování pivoněk.

Jiřiny do květináče

Téměř žádnému zahradnickému bardovi nechybí na záhonech jiřiny. Patří totiž k nejvděčnějším letním cibulovinám. Pokud vás jejich střapaté květy také okouzlily, můžete se s chutí vrhnout do jejich pěstování v květináčích. Hlízy vysazujte v dubnu a květnu, když už nehrozí mrazy. Jiřiny v nádobách potřebují pravidelnou zálivku a hnojení. Během horkých letních dnů je zalévejte i dvakrát denně. Na oplátku vás potěší květy od července až do prvních mrazů. Zahradnické úspěchy s touto trvalkou však závisí na dodržování pravidel. Která to jsou, se dočtete v našem článku o pěstování jiřin.

Montbrécie do květináče

Montbrécie se svými ohnivými květy v odstínech oranžové, červené a žluté přinese na váš balkon a terasu exotickou atmosféru. V nádobách působí velice dekorativně. 

Postup pěstování:

  • vyberte nádobu alespoň 25 cm hlubokou
  • hlízy umístěte do hloubky 5–7 cm špičkou nahoru
  • do 25cm nádoby můžete vysadit 3–5 hlíz
  • rostliny dorůstají výšky 60–90 cm, často potřebují oporu

Montbrécie kvetou od července do září. V nádobách mohou i přezimovat, po zateplení květináče. Jistější je však hlízy na podzim vyjmout a uskladnit do chladné místnosti. I těmto méně obvyklým kráskám jsme se již podrobněji věnovali v článku o pěstování montbrécií.

Mečíky do květináče

Gladioly možná znáte spíše pod pojmenováním „mečíky“. Přitahují pozornost již z dálky, protože se ze záhonů vypínají jako barevné květinové gejzíry. Možná vás to překvapí, ale i ony se dají pěstovat v květináčích. Zvolte těžší keramický květináč. Nedopusťte, aby se vám tato krása převrhla. Gladioly kvetou přibližně 80–90 dní po výsadbě. Zjistěte vše o těchto oblíbených cibulovinách v našem článku o pěstování mečíků

Frézie do květináče

Frézie možná znáte pouze jako součást záhonů a květinových vazeb. Velmi úspěšně si je můžete vypěstovat i v nádobě. Nenechte si ujít jejich podmanivou vůni, která provoní celý balkon.

Postup pěstování:

  • vyberte nádobu minimálně 15 cm hlubokou
  • hlízy umístěte do hloubky 5 cm, špičkou nahoru
  • do 15cm keramické nádoby můžete vysadit 3 hlízy

Teplomilným fréziím se nejvíce daří na slunném, ale před větrem chráněném místě, ideálně u jižní stěny domu. Kvetou přibližně 10–12 týdnů po výsadbě. Nejsou mrazuvzdorné, proto po odkvětu a zežloutnutí listů hlízy vyjměte, nechte oschnout a skladujte v suchu při teplotě kolem 10 °C. Potřebujete více informací o těchto něžných květech? Sestavili jsme pro vás rady, jak pěstovat frézie.

 Narcisy v květináčích na stole

Podzimní cibuloviny do květináče: Přivítejte jaro s barvami

Podzimní cibuloviny se vysazují na jaře. Bývají prvními posly teplejších dnů a oznamují nám, že jaro je už na dohled. V květináčích dokonce zazáří ještě dříve než na zahradě. Vysazují se na podzim a na jejich květy se můžete těšit již od konce ledna či začátku února.

Tulipány v květináči

Tulipány vypadají v nádobách naprosto úchvatně. Pro pěstování v květináčích se nejlépe hodí nižší odrůdy, které lépe odolávají větru. Všechny podrobnosti jsme již dříve sepsali v článku o pěstování tulipánů na zahradě a v květináči.

Hyacinty v květináči

Další podzimní cibulovinou, které to nesmírně sluší v květináči, je hyacint. Svou omamnou vůní dokáže provonět celou místnost.

Postup pěstování:

  • do 15 cm vysokého květináče umístěte 3 cibule hyacintů
  • dopřejte jim kvalitní substrát, dostatečnou drenáž i slunce
  • hyacinty v nádobách vyžadují pravidelnou, ale střídmou zálivku
  • po odkvětu a zežloutnutí listů cibule vyjměte a uschovejte do chladu

Hyacinty můžete také rychlit a dopřát si tak kvetoucí rostliny již v zimě. I tomu jsme se věnovali v podrobném článku, jak si vypěstovat hyacinty.

Narcisy v květináči

Jednoznačným symbolem jara, který najdete na jakékoliv jarní ilustraci, jsou narcisy. Také aby ne, když nás po šedé zimě rozveselují svými zářivě žlutými květy. Aby vám dělaly radost i na panelákovém balkoně, sepsali jsme pro vás již dříve podrobný návod, jak na pěstování narcisů v květináči

Modřence v květináči

Modřence jsou se svými typickými modrými hrozny drobných květů nenáročnou cibulovinou, která se výborně hodí do menších nádob. Jejich drobné květy vyniknou zejména ve větším množství, proto se nebojte je sázet i hustěji.

Postup pěstování:

  • do 20 cm nádoby můžete umístit až 15 cibulek
  • na dno květináče vložte keramzit a nasypte na něj kvalitní substrát pro cibuloviny
  • hloubka výsadby cibulek modřenců je 5–7 cm

Modřence ocení slunné stanoviště, za což se vám odvděčí svou nenáročností. Více o těchto cibulovinách jsme sepsali v článku o pěstování modřenců v zahradě.

Přezimování cibulovin v květináčích

Cibuloviny jsou v nádobách náchylnější k poškození mrazem. Jak je ochránit?

  • Mrazuvzdorné cibuloviny (tulipány, narcisy, modřence) – nádoby přesuňte do závětří, obalte květináče bublinkovou fólií, jutou nebo kokosovou rohoží. Shora můžete položit chvojí či suché listí.
  • Nemrazuvzdorné cibuloviny (jiřiny, gladioly, frézie) – po odkvětu a zežloutnutí listů vyjměte cibule a hlízy z hlíny. Nechte je oschnout a očistěte od zeminy. Uskladněte je v suché, větrané místnosti při teplotě 5–10 °C (sklep, garáž, nevytápěná chodba). Na jaře je opět vysaďte do čerstvého substrátu.

Vrstvení cibulovin v nádobách aneb „metoda lasagne“

Při pěstování cibulovin v nádobách popusťte uzdu své fantazii a zkombinujte několik druhů květin. I zahradník-začátečník zvládne vytvořit působivé aranžmá. Zvolte jakékoliv cibuloviny, měly by však na sebe navazovat dobou kvetení. Díky tomu vám květináč pokvete i několik měsíců v kuse.

Postup pěstování:

  • do květináče nasypte 3 cm keramzitu, na něj 5 cm vrstvu hlíny
  • nejníže umístěte nejpozději kvetoucí cibulky, například pozdní tulipány
  • první vrstvu zasypte 5 cm substrátu
  • druhou vrstvu cibulek pokládejte tak, aby měla spodní vrstva kudy prorůst
  • volte ideálně menší, dříve kvetoucí cibule, například narcisy nebo hyacinty
  • zasypte je substrátem
  • do nižších květináčů se vejdou dvě vrstvy, do vyšších se vejde i třetí vrstva, například modřence
  • po výsadbě cibulky zalijte a také v následujících týdnech udržujte hlínu mírně vlhkou, aby mohly cibulky pouštět kořínky
  • cibuloviny však nesnášejí přemokření, tak to příliš nepřehánějte 

Efektivní jsou i kombinace stejných druhů cibulovin, například narcisů, v různě barevných a vysokých odrůdách.

Obrázky cibulovin, které máme v prodeji.

Kde koupit kvalitní cibule a hlízy?

Pro úspěšné pěstování cibulovin budete potřebovat kvalitní cibule a hlízy. V naší nabídce najdete široký sortiment různých druhů a odrůd od prověřených dodavatelů. Vyberte si své jarní i podzimní cibuloviny k výsadbě do květináčů u nás.