Druhy růží: Kdy a jak jednotlivé druhy růží stříhat
Královna mezi květinami, to je romantická, vášnivá a nadpozemsky krásná růže. K tomu všemu navíc půvabně voní. Jelikož jde o nejdéle pěstovanou rostlinu, z jejíž krásy se těšili už obyvatelé starověkých a středověkých paláců, můžete si dnes vybírat, jaký druh si na své zahradě či terase vysadíte. Jejich rozmanitost je opravdu udivující.
Dle tvaru a způsobu růstu je dělíme do mnoha skupin. Právě podle toho, jaký druh růže si k pěstování vyberete, budete rostliny zastřihovat. A víte vůbec, proč bychom měli růže stříhat, kdy a jak správně?
Proč, kdy a jak růže stříhat?
- Proč stříhat růže?
Růže stříháme proto, aby zesílily. Díky správně provedenému ořezu nasadí nové krásné a bohaté květy.
- Kdy stříhat růže?
Ideálním měsícem pro stříhání růží je doba, kdy se probouzejí z růstového klidu, kdy jimi začínají proudit rostlinné šťávy a začínají se jim nalévat pupeny. Většinou jde o měsíc březen. Právě tohle období je totiž optimální pro dobré zacelení řezných ran.
- Jak stříhat růže?
Pro střih růží si určitě opatřete pořádné rukavice, abyste se nepopíchali o silné trny a ostré zahradnické nůžky pro čistý řez. Správný způsob řezu vždy provádějte podle jednotlivých typů růží, avšak vždy řez veďte lehce šikmo, aby se v něm nedržela voda, která by mohla na očku zmrznout nebo způsobit nákazu. Na keři ponechte co nejvíce mladých výhonů schopných kvetení a co nejméně starého dřeva. Řezem vždy udržujte vzhledný tvar keře.
Velkokvěté růže
Velkokvěté růže, rovněž nazývané čajové nebo čajohybridy, patří k nejrozšířenější skupině růží. Dorůstají do výšky 80-100 cm a jsou většinou plnokvěté.
Zkracujte je každý rok několik centimetrů nad zemí, jedině tak docílíte bohatých květů v každé sezóně. Začněte ozdravným prořezem, kdy odstraníte staré, odumřelé či poškozené stonky. Tím velkokvěté růže celkově omladíte. Ponechejte 3-5 silných a zdravých stonků. Pokračujte řezem na podporu květenství, což znamená, že zbylé hlavní stonky ostříháte za třetím až čtvrtým očkem nad zemí.
Mnohokvěté růže
Mnohokvěté růže jsou bohatě kvetoucí keře různých barev a velikostí květů. Dosahují výšky 50-100 cm. Dělí se na polyantky, které se vyznačují květenstvím s mnoha malými květy a floribundy, které díky křížení s velkokvětými růžemi nabízejí květy rozličných tvarů, barev a velikostí. Jinak jsou ale mnohokvěté růže nižší rostliny se 4-9 květy v květenství.
řezejte na výšku 40 cm, což je zhruba ½ jejich celkové výšky.
řezejte na výšku asi 30 cm na 5-7 oček.
Pnoucí růže
Růže s dlouhými, ohebnými výhony dorůstající až do výšky 2-8 m. Jejich hlavní výhodou je, že je můžete pěstovat v podstatě kdekoliv. Rády se pnou po různých zídkách, plotech, pergolách a umějí snadno proměnit nevzhledné zákoutí v pohádkově romantické místo. Důležité je dobře ochránit pnoucí keř před větrem. Proto jim vyberte stanoviště, kde příliš nefouká. Pnoucí růže jsou zcela mrazuvzdorné.
Stříhejte je nejdříve po třetím roce života, aby měly nosné stonky čas nabrat pořádnou sílu k pnutí. Začněte pročištěním, tedy odstraňte staré a mrtvé dřevo včetně nepotřebných bočních větviček. Tím dáte sílu mladým výhonkům, které později ponesou květy. Pro omlazení pnoucí růže ustřihněte jeden či dva hlavní stonky přímo u základny, a to asi 20 cm nad zemí. Zarovnejte tvar odstraněním větví, které trčí mimo a následně stříhejte malé boční větve vždy za třetím očkem.
Miniaturní růže
Jak už jejich název vypovídá, jde o růže, které nedosahují příliš výrazné výšky. Bývají velké jen 10-40 cm a mají drobné květy. Používají se k osázení okrajů záhonů nebo jako vzhledný lem cestiček. Skvěle se hodí pro zkrášlení malých balkónů.
Miniaturní růže nezkracujte, pouze postupně odebírejte prosychající větvičky a občas vyřízněte nejstarší dřevo u země.
Keřové růže
Keřové růže jsou mohutné a vyšší rostliny. Některé dosahují výšky až 2 m, běžně však kolem 120-150 cm. Rostlina je plně mrazuvzdorná.
Tím, že se dorůstají do větších výšek není potřeba je každý rok zkracovat. Řez volíme tak, abychom zachovali hlavní a mladé stonky. Stříháme převážně boční přečuhující menší větvičky, a to za třetím očkem a staré dřevo odspodu, čímž docílíme celkového provzdušnění keře. Ponecháváme 5-9 nejzdravějších hlavních stonků, samozřejmě v závislosti na velikosti keřové růže.
Půdopokryvné růže
Jinak zvané plazivé růže bývají drobnějšího vzrůstu, avšak velice rychle rostou. Rozprostírají se mírně při zemi a dosahují výšky maximálně 50 cm. Použít se dají ke zpevnění svahu či vyplnění prostoru. Tyto růže nevyžadují výraznou péči, proto je můžete vysadit i v hůře dostupných místech.
Půdopokryvné růže řez téměř nepotřebují. Jejich hlavní funkcí je plně vyplnit prostor a nepustit do půdy tak snadno plevel. Prořezávání by tak bylo pracné a zbytečné. V případě potřeby jen zkraťte celý porost jako u živého plotu. Po letech je můžete omladit řezem až u země.