Při objednávce produktů skladem odesíláme objednávky do 24 hodin.

Kdy a jak na výsadbu jahod

Výběr a příprava záhonu

Kde se jahodám bude dobře dařit? Jahodám nejvíce vyhovují slunná místa s hlinitopísčitou půdou, s dostatkem humusu a živin, s neutrální až mírně kyselou půdní reakcí. Proto je vhodné do místa výsadby zavčas přimíchat rašelinový substrát a promísit jej se stávající zeminou. Máte-li těžší půdu zvažte pěstování na vyvýšených záhonech. Záhon by neměl být vystaven průvanu.

výsadba jahod

Pokud víte už na podzim, že budete provádět jarní výsadbu, můžete záhon připravit tak, že do půdy vpravíte dobře odleželý hnůj či kvalitní kompost. Pakliže to na podzim nestihnete, je možné zapracovat kompost (pozor – hnůj už nikoliv!) ještě dva až tři týdny před samotnou jarní výsadbou. Půdu také perfektně odplevelte a přidejte základní hnojiva typu Cererit a NPK. Zcela se vyhněte hnojivům s obsahem chlóru, ty jahodám nesvědčí.

Dalším krokem je jarní příprava záhonu. Zaměřte se na dobré prokypření půdy minimálně do hloubky 20 cm. Hloubka jamky pro sazenici odpovídá cca délce jejího kořenu.

Jak pečovat o sazenice jahod před výsadbou

Co nejdříve po zakoupení ponořte kořeny sazeničky na chvilku do studené vody, poté je zabalte do prodyšného materiálu a ponechte na chladném vlhkém místě bez průvanu. Takto můžete sazenice skladovat klidně i několik dnů až do poslední chvíle před sadbou.

Termín výsadby

Jarní výsadba

Výsadbu jahod na jaře většinou volíme v případě, že jsme nestihli jahodníky vysadit na podzim. Přesný termín závisí na příchodu jara, většinou doporučujeme sázet v dubnu. Pro výsadbu se používá frigo sadba buď prostokořená nebo zakořeněná v sadbovačích(kontejnerech).

Letní výsadba

Výsadba v létě se využívá k intenzivnímu pěstování jahod ve velkém. Počítejte se zvýšenou potřebou dostatečné závlahy. Pro výsadbu se používá frigo sadba nebo kontejnerová sadba. Drobným pěstitelům tuto výsadbu nedoporučujeme, protože se jedná o velmi náročnou sadbu na ošetřování, pokud nebudete v péči důslední, hrozí zde nebezpečí, že o celou výsadbu přijdete.

Podzimní výsadba

Nejpřirozenější a nejběžnější volbou pro výsadbu jahod je podzim. Používá se zelená sadba. Začněte v srpnu až září, když už nehrozí nebezpečně vysoké teploty, které by vám mohly nově vysázené sazenice zlikvidovat. Čas na podzimní výsadbu pak máte až do konce října, kdy ranní rosy přispívají k bezproblémovému ujmutí.

Jaké zvolit sazenice?

V první řadě rozmyslete, ve kterém období, zda na jaře nebo na podzim, budete chtít rostliny vysazovat. A poté zvolte vhodné sazenice. Vybírat můžete různé odrůdy frigo sazenic. Jejich velkou výhodnou je, že se po výsadbě velmi dobře a rychle rozrůstají, mají menší nároky na zálivku a lze je vysazovat i při vyšších teplotách. A ta největší výhoda? Sklízíte ještě tentýž rok první plody!

Při podzimní výsadbě doporučujeme frigo sazenice zbavit květů, aby rostlina zesílila.

Co je frigo sadba a proč ji volit?

Určitě vás zajímá, co znamená označení frigo, a proč zvolit jahodové sazenice právě tohoto typu, když máte mnoho vlastních odnoží z loňska.

Jde o sadbu sklizenou v podzimních měsících. Rostlině se odstraní listy, zkontroluje se a roztřídí do několika skupin jakosti. Rozhoduje průměr srdíčka a kvalita kořenů. Poté se uloží do chladicích boxů, kde vydrží při teplotách -1° C až -2° C až do jarních měsíců.

5 tipů pro správnou výsadbu frigo sazenic jahod

Pro úspěšné pěstování frigo sadby je potřeba dodržet těchto 5 doporučení a budete se těšit ze sladké úrody ještě tentýž rok. Žádné obavy, jelikož se jedná kvalitní sazenice s dostatkem zásobních látek, bývá ujímání spolehlivé a úspěšné.

  1. Zkontrolujte rostlinu – Frigo sazenice má pouze kořeny a srdíčko , které by mělo být bez mechanického a jiného poškození. Frigo sazenice nemá listy!
  2. Výsadbu zahajte kdykoliv po rozmrznutí půdy. Ideálně v době, kdy denní teploty vystoupí nad 10° C.
  3. Hodinu před výsadbou namočte kořeny do vody, poté ihned zasaďte (nikdy zbytečně nevystavujte sazenici větru a přímému slunci) a v případě potřeby můžete kořeny zakrátit o 1/3 délky.
  4. Kořeny by měly při výsadbě směřovat dolů, případně šikmo dolů (nikdy kořeny nepřehýbejte, nekruťte).
  5. Srdíčko sazenice musí být nad povrchem půdy, nesmíte ho utopit. Naopak kořeny nikdy nenechávejte vyčnívat nad zem.

Výsadba jahod ze semen

Pěstování jahod ze semen je odlišné od pěstování sazenic především v náročnosti a času potřebném pro růst. Semena vyžadují více péče a trpělivosti, protože klíčení může trvat několik týdnů a mladé rostlinky jsou zpočátku velmi křehké. Naopak sazenice jsou již částečně vyrostlé rostliny, které můžete okamžitě zasadit a očekávat rychlejší úrodu. Pěstování ze semen však nabízí širší výběr odrůd a možnost vypěstovat rostliny od úplného počátku, což může být pro mnohé zahradníky obohacující zkušenost. Zajímavou odrůdou pro pěstování ze semen je například měsíční jahodník Rujána, který je známý svou chutí a aromatickými plody.

Výsadba do zakryté půdy

Pokud nechcete záhony týden, co týden zbavovat nevítaného plevele, zvažte jejich mulčování. Výhodou mulčování je zadržování tepla a vlhkosti, což značně zmírňuje potřebu závlahy a zároveň zaručuje čisté plody, které nenahnívají po dotyku s vlhkou půdou. Ideální variantou, jak mulčovat, je pokrýt záhon černou mulčovací netkanou textilií či fólií. Další možností je mulčování organickým mulčem v podobě slámy nebo dřevěných hoblin.

Jak na to?

Textilií nebo fólií přikryjte připravený pozemek, po okrajích ji přihrňte zeminou a rozměřte.

  • Jednořádek 60x20 cm – budete potřebovat 6 sazenic/m2
  • Dvojřádek 60x20x20 cm – budete potřebovat 9 sazenic/m2

Do řádku položte prkna pro zatížení. Vystříhejte kříže 12x12 cm a můžete sázet.

V tomto případě ale počítejte s tím, že odnože samy nezakoření, protože se nedostanou skrze fólii a budete je muset odebírat a ručně přesazovat.

Výsadba do volné půdy

Jde o přirozenější výsadbu pro všechny odrůdy jahod, ale samozřejmě je potřeba záhon pravidelně odplevelovat.

Jak na to?

Pozemek pro výsadbu si rozměřte na řádky vzdálené asi 30-35 cm od sebe. Můžete volit jednořádek, dvouřádek nebo i víceřádek, je to na vás. Sázet můžete také jednotlivě bez pěšin. Spon v řádku volte 20-40 cm podle vzrůstu vybrané odrůdy. Při jednom řádku budete potřebovat 4-5 sazenic/m2. Nejlépe se vám bude sázet rýčem nebo lopatkou, kterou vytvoříte rýhu nebo jamku tak, aby šly kořeny svisle do země. Sazenice zasaďte tak, aby srdíčko bylo zároveň se zemí nikoliv utopené v zemi. To by pak hrozilo uhnití a zničení sazenice. Zeminu kolem sazenic pořádně umáčkněte, aby kořeny dobře dosedly do půdy a zalijte i v případě, že je půda mokrá .Nikdy nedávejte hnojivo přímo ke kořenům, mohlo by dojít k popálení nových kořenů.

Zakořenění

Období od výsadby po rozvinutí prvního lístku je pro rostlinu nejdůležitější – rostlina totiž vytváří nové kořeny. Pro jejich správný vývoj je nezbytná půdní vlhkost. Pokud v tuto dobu rostlinu ošidíte o vodu, můžete ji v lepším případě poškodit, v horším případě se zastaví v růstu a později uschne. Znakem úspěšného ujmutí sazenice jsou první lístky, které se objevují v ideálních podmínkách (teplota + vlhkost půdy) již po 10-20 dnech. V této době ještě nepřihnojujte. Správná chvíle nastane, až bude mít rostlina plně vyvinuté alespoň 3 lístky.

Přihnojování

Doporučujeme podívat se do naší nabídky hnojiv, kde nabízíme hnojivo KRISTALON přímo pro jahody. Obsahuje veškeré výživové prvky důležité pro jahody, má vynikající rozpustnost a v balení najdete praktickou odměrku pro správné dávkování. Přihnojení opakujte vždy po 14 dnech.

Zálivka

Množství zálivky volte podle druhu půdy, teploty, fáze, ve které se rostlina nachází, atd. Jahody, spíše než několikadenní kropení, vyžadují vydatnou zálivku, a to tak, aby se voda dostala do hloubky až ke kořenům. Zemina by neměla být ulitá ani příliš vyschlá.

Odplevelení

Pokud jste sázeli do volné půdy, tak se po čase začne objevovat první plevel. Ten je možné likvidovat mělkou okopávkou celé plochy kolem jahod. Okopávku opakujte vždy při výskytu plevele. Odplevelení pozemku je velmi podceňovanou záležitostí. Mějte na paměti, že plevel okrádá vaše jahody o vodu a živiny.

Ochrana před omrznutím

Důležitou fází růstu rostliny je kvetení a vývoj plodů. Už v této době je možné odhadovat úrodu a čas sklizně. V této době pozorně sledujte venkovní teploty, v případě hlášení přízemních mrazíku je třeba jahody co nejdříve zakrýt textilií, aby úroda nepomrzla.

Pěstování jahod bez použití postřiků

Toužíte po jahodách v bio kvalitě? Chcete se vyvarovat používání postřiků? Odhalte naše tipy pro pěstování jahod bez postřiků.

Kdy je vhodné přesadit jahody?

Jahody je nejlepší přesazovat na jaře nebo na podzim. Jarní termín je ideální, protože rostliny mají dostatek času zakořenit a rozvinout se před letními vedry. Přesazení na podzim je také vhodné, protože půda je ještě teplá a rostliny mohou růst až do příchodu mrazů, což jim dává dobrý start na následující sezónu. Při přesazování je důležité zvolit zdravé sazenice a zajistit jim dobře připravenou půdu s dostatkem živin a dobrým odvodněním. Doporučuje se také udržovat dostatečný odstup mezi jednotlivými rostlinami, aby měly prostor pro růst a dostatečnou cirkulaci vzduchu, což pomáhá předcházet chorobám.

Jak zakoupit jahody frigo pro vaši výsadbu?

Stačí navštívit náš e-shop a za pár dní máte frigo sazenice i s návodem na pěstování doma. Kromě mnoha odrůd sazenic frigo si u nás můžete také vybrat i další sortiment jiných plodin a potřeb pro zahrádkáře. 

TIP: Nezapomeňte si prohlédnout kategorii vše pro pěstování jahod.

V jahodárně u obce Doksany můžete ochutnat naše jahody při samosběru, který pořádáme každoročně v měsíci červnu nebo si je zakoupit již nasbírané na prodejním stánku. Přejete-li si samosběr našich sladkých jahod nezmeškat a rádi soutěžíte o poukazy na nákup, sledujte nás na Facebooku.