Které jarní cibuloviny jsou pro vás ty pravé?
Jak nejlépe započít jaro na své zahrádce či balkoně? Vysazením různých druhů jarních cibulovin, které vám budou dělat radost svojí rozkvetlou krásou od jara až do podzimu. Co takhle zkusit pěstovat exotické lilie, pestrobarevné mečíky či romantické pivoňky? A které jarní cibuloviny jsou pro vás ty pravé?
Mečík
Asi nejoblíbenější okrasné květiny, které můžete spatřit snad na každé české zahrádce. Není se čemu divit, to množství vznešených pestrobarevných květů na klasovitém květenství je totiž oslňující. Mají původ v jižní Africe i středomořské oblasti. Nezapomeňte, že pěstování mečíků má své zákonitosti, které by měl znát každý zahrádkář.
Pivoňky
Velice elegantní a oblíbená jarní cibulovina s velkými a plnými květy omamné vůně. Vždyť pivoňky milovali už naši dávní předkové. Dnes nachází využití nejen jako honosná okrasa zahrad, ale poupátka pivoněk jsou velice oblíbené třeba do svatebních květin. Nejrozšířenější druhy u nás jsou pivoňky čínské, pivoňky lékařské a v poslední době i pivoňky dřevité. Pozor na jejich přesazování, pivoňky to nemají rády, proto vždy vybírejte pečlivě místo pro jejich zasazení. Víte, jak vybrat správné místo pro pěstování pivoněk?
Pryskyřník
Plnokvěté pryskyřníky se v květu velice podobají pivoňkám a užívat si je můžete hned časně z jara. Na rozdíl od pivoněk nabízejí pestrou barevnou škálu, ze které je možné vybírat. Pryskyřník si můžete vypěstovat ve všech odstínech kromě modré. Skvěle se hodí do truhlíků i záhonků a taktéž je oblíbenou volbou do svatebních kytic. Rozhodli jste se pro jejich sadbu? Přečtěte si, kdy pryskyřník vysadit a do jaké půdy.
Lilie
Královna mezi květinami, která vám zvelebí vaši zahrádku i prostřední domova, to je lilie. Jde o exoticky působící krásku, která v křesťanství symbolizuje dívčí nevinnost, zato v Egyptě, Řecku a Římě je zcela opačně symbolem plodnosti, naděje a budoucnosti. Pěstování lilií je nenáročné, postarat se o tuto okrasnou zahradní rostlinu tak zvládne úplně každý, a to i zahrádkář začátečník.
Kaly
Elegantní kala je oblíbená díky svému netradičnímu květu s výrazným toulcem. Přináší tak do našich zahrad špetku exotiky. Barevných variant je více. Bílá kala se často používá do zimních svatebních kytic, protože kvete právě v zimě. Jde tedy výhradně o pokojovou květinu. V létě na zahrádce si pak můžete vypěstovat letní pestrobarevné kaly. Pokud si nejste jisti, zjistěte, jaký je rozdíl v pěstování pokojové a venkovní kaly.
Kosatec
Věděli jste, že kosatec patří k nejdéle pěstovaným okrasným rostlinám na evropském kontinentu? Rodu kosatců zahradních se přezdívá iris, a toto vznešené jméno převzaly od samotné řecké bohyně duhy. Za vlády Karla Velikého byl kosatec symbolem římské říše a inspiraci v kosatci má také státní znak Francie. Jde tedy o oblíbené rostliny minulosti a velké popularitě se těší i v dnešní době. Pyšní se totiž nádhernými květy ve tvaru meče, které mají velmi širokou škálu barevných odstínů. A to od bílé až po tmavě fialovou. Pěstování kosatců je navíc poměrně jednoduchou záležitostí, kterou zvládne i začátečník.
Begonie
Begonie, které patří mezi velice oblíbené okrasné rostliny, původně rostly divoce ve volné přírodě. Tyto barevné krásky pocházející z tropických a subtropických oblastí se do Evropy se dostaly přibližně v 17. století. Barevnou krásu květů begonie si můžete užít jak doma, tak na zahradě, a to od jara až do podzimu. Některé druhy dokážou svou přítomností obzvláště rozzářit jinak smutný interiér. Víte, kdy je ideální doba vysadit begonii ven a jaké zvolit stanoviště?
Jiřiny
Střapaté a barevné jiřiny pocházejí z Mexika, kde je pěstovala civilizace Aztéků ještě dříve, než byla objevena Amerika. Jejich květy byly považovány za symboliku boha Slunce, proto byly součástí obřadního šatu posledního aztéckého krále Montezumy II. při korunovaci. Tyto vznešené krásky s působivou historií rozzáří každou zahradu. Sluší jim to o samotě i ve skupině a jejich květy vynikají širokou škálou barev, tvarů i velikostí. Pokud budete při pěstování jiřin postupovat správně, můžete se z nich těšit rok co rok.
Hvězdník
Krásná pokojová rostlina s květy do tvaru hvězd, která je ojedinělá tím, že kromě časného jarního kvetení vám může při správné péči vykvést i na Vánoce. Což se u květiny ve tvaru hvězdy tematicky moc hodí. Říká se jí také amarylka a jelikož jí nevadí suchý vzduch a menší vlhkost, prostředí bytu je pro ni jako stvořené. Nejlépe se hvězdníku daří na parapetu u topení. Přečtěte si, jak hvězdník sázet, a jak ho zalévat.
Konvalinky
Něžné většinou bílé krásky s hroznovitým květenstvím skládající se z drobných zvonečků, které se ohýbají směrem k zemi. Vůně konvalinek je příjemně sladká, ale nenechte se vůní omámit, je to jedovatá rostlina. Na pěstování konvalinek není nic složitého, zvládne to opravdu každý. Rostlina nevyžaduje žádnou významnou péči, postačí jí vhodné stanoviště, dostatečné množství vláhy a ideálně stín. A víte, kdy vysadit konvalinky, aby vám vydržely co nejdéle?
Frézie
Krása, barevnost a vůně květů dělají z frézií oblíbené jarní rostliny. Frézie se pro svoji něžnost často objevují ve svatebních kyticích. Pěstovat je můžete v záhonu i květináči, avšak pozor, vyžadují svědomitou péči zkušeného zahrádkáře. Když ji od vás dostanou, odmění se vám svou krásou na konci léta. Poradíme vám, jak si frézie hýčkat na vaší zahrádce.
Montbrécie
Možná je vůbec neznáte, nebo máte jen strach z pěstování exotických montbrécií původem z Afriky? Dnes už se tyto rostliny opět vrací na výsluní a dostávají se do povědomí nynějších zahrádkářů. A je to dobře, protože jde o krásné ohnivě zabarvené trvalky, které vaši zahradu od července do října doslova rozzáří.
Vlčí boby
Vlčí bob neboli lupina je původem ze Severní Ameriky, odkud se postupně rostlina rozšířila do celé Evropy. Dnešní vyšlechtěné zahradní kultivary, hýřící na konci jara všemi možnými barvami, se mohou stát výrazným majestátným prvkem vašeho záhonu. Navíc je pěstování vlčích bobů zcela nenáročné a zvládne ho hravě opravdu každý.
Tak které jarní cibuloviny vyberete na svoji zahrádku či parapet?