Pěstování čemeřice v květináči krok za krokem
Zatímco většina zahrady odpočívá pod sněhovou peřinou, čemeřice (Helleborus) se probouzejí k životu. Ne nadarmo si získaly přezdívku „zimní růže“. Rozkvétají v nejchladnějších měsících roku a přinášejí barvu do jinak šedivé zimní krajiny. A nejen do ní. Čemeřice lze úspěšně pěstovat i v květináčích a truhlících. Poradíme vám, jak na to.
Proč pěstovat čemeřice doma a jaký druh vybrat?
Čemeřice (Helleborus) patří společně s sněženkami a prvosenkami mezi jarní otužilce. Mohou začít kvést dokonce i v prosinci, kdy mnoho jiných květů v zahradě nenajdete. Pohled na jejich skloněné barevné hlavy v odstínech v odstínech bílé, krémové, růžové nebo purpurové si můžete užívat i na balkoně či terase. Jsou totiž vhodné i pro pěstování v nádobách. Čemeřic je zhruba patnáct druhů. Mezi nejznámější patří čemeřice černá s čistě bílými květy, čemeřice východní s jedinečnou paletou barev nebo čemeřice bílá s elegantními květy. Pro pěstování v nádobách se hodí většina z nich.
Upozornění: Latinský název „helleborus“ pochází ze starořeckého slova „elein“ (zabít) a „bora“ (potrava). Čemeřice je jedovatá a ve starověku se z ní vyráběl jed na šípy. Obsahuje srdeční glykosidy, které jsou ve větším množství toxické, zvláště pro děti či domácí mazlíčky. Proto si před manipulací s čemeřicí nasaďte rukavice a poté si dobře umyjte ruce.
Jak na pěstování čemeřice v květináči krok za krokem
Čemeřice jsou k zahradníkům poměrně shovívavé. I když neoplýváte bohatými pěstitelskými zkušenosti, s jejich pěstováním si určitě poradíte. Stačí rostlinám dopřát několik věcí, které opravdu potřebují a následně vás odmění zimními květy.
Zvolte vhodnou nádobu
Vyberte dostatečně prostornou nádobu, minimálně 30 cm hlubokou a o podobném průměru. Musí mít dobré odtokové otvory, čemeřice nesnášejí přemokření. Na dno umístěte 3–5 cm drenážní vrstvy z keramzitu nebo úlomků hliněných květináčů. Ideální je těžší keramický květináč, který poskytuje lepší stabilitu a izolaci.
Připravte substrát
Čemeřice oceňují humózní a spíše vápenitou půdu. Nepohrnou ani zamulčováním kompostem. Do nádoby proto připravte směs:
- 50 % kvalitního zahradnického substrátu
- 30 % kompostu nebo dobře vyzrálého humusu
- 20 % perlitu nebo hrubého písku pro zajištění propustnosti a malé množství drceného vápence
Vysaďte čemeřice
Nejlepší čas pro výsadbu čemeřic je podzim (ideálně září až říjen), ale můžete je vysazovat i na jaře. Jak na to?
- Nádobu naplňte do 2/3 připraveným substrátem.
- Rostlinu vyjměte z kontejneru a umístěte doprostřed nádoby.
- Zasaďte ji tak, aby byl kořenový krček v úrovni povrchu substrátu.
- Opatrně dosypte substrát kolem rostliny a lehce udusejte.
- Důkladně zalijte, aby se substrát usadil kolem kořenů.
- Povrch můžete zasypat 2 cm vrstvou mulče.
Tip: Do větší nádoby můžete vysadit i více rostlin, ale zachovejte mezi nimi rozestup alespoň 20–25 cm, aby měly prostor pro růst.
Jak pečovat o čemeřici v květináči během roku
Čemeřice potřebují konzistentní vlhkost, ale nesnášejí přemokření. Udržujte substrát pouze mírně vlhký. V létě je zalévejte střídměji, zakládají květní puky a k tomu potřebují spíše sucho. Na jaře je přihnojte rozpustným hnojivem pro trvalky. Kromě přemokření čemeřice nesnášejí také vítr. Proto pro ně zvolte místo, kde moc nefouká. Čemeřicím se daří v polostínu a stínu, ale potěší je ranní slunce.
Přezimování čemeřice v květináči
Čemeřice vás v truhlících, květináčích či jiných nádobách potěší svou odolností. Jsou mrazuvzdorné, i proto vykvétají i pod sněhovou pokrývkou, když se v zimě trochu oteplí. Nemusíte si dělat velké starosti s jejich zazimováním. Je však dobré na zimu květináč obalit izolačním materiálem (bublinková fólie, jutový pytel) a umístit ho do závětří.
Co dělat, aby se čemeřicím v truhlíku či květináči opravdu dařilo?
I přesto, že jsou čemeřice nenáročné a poradí si s nimi také méně zkušený zahradník, je dobré se držet několika důležitých zásad:
- Minimalizujte přesazování. Čemeřice patří mezi rostliny, které nemají rády časté přesazování a narušování kořenového systému. Pokud je přesadíte, počítejte s tím, že mohou rok či dva kvést méně nebo vůbec.
- Vyhněte se dělení. Stejně jako přesazování, se vyhýbejte i častému dělení čemeřic. Rostlina by měla být na stejném místě minimálně 3 až 4 roky, než ji začnete dělit. Co se týče pěstování čemeřice v květináči, je lepší místo dělení pořídit novou rostlinu.
- Pokud čemeřice nekvete, buďte trpěliví. Rostlině může trvat i již zmíněné dva roky, než se plně aklimatizuje a začne pravidelně a bohatě kvést.
- Chraňte ji před letním sluncem. Čemeřice preferuje stín či polostín a přímé letní slunce jí škodí.
- Odstraňujte staré a poškozené listy. Stříháním čemeřic snížíte riziko výskytu houbových chorob, zejména černé skvrnitosti.
Kde koupit čemeřici do květináče?
Již staří Řekové věřili, že čemeřice mají moc zahnat melancholii. A skutečně! Pohled na květy uprostřed zimy dokáže zvednout náladu. Rozveselte se i vy a vyberte si kvalitní sazenice čemeřic v Jahodárně Brozany nad Ohří. Nabízíme pečlivě vypěstované rostliny, které jsou připravené zazářit ve vašich květináčích a vnést radost i do těch nejchladnějších dnů v roce.