Objednávky skladem rozesíláme v pracovních dnech do 24 hodin.

Pěstování kaly: Jak a kdy pěstovat pokojovou a venkovní kornoutici

Elegantní kalu (Zantedeschia aethiopica) neboli kornoutici si snadno vypěstujete doma i na zahradě. Květina s výrazným toulcem přináší exotiku do naší zahrady a její bílá varianta je oblíbenou květinou svatebních kytic. Bílá kala kvete v zimě, jedná se tedy o pokojovou květinu. Pestrobarevné letní kaly můžeme bez obav pěstovat venku na zahradě.

kaly_pestovani_zantedeschia

Pokojová kala a její pěstování

Bílá kala pochází z Afriky, kde roste na místech, která jsou část roku zaplavena vodou a zbylou část jsou vyschlá. Tomu je také přizpůsoben životní cyklus této exotické květiny. Od jara do podzimu potřebuje teplo, v chráněných podmínkách je možné ji letnit. Na jaře, v období, kdy jsou její listy zelené, ji dostatečně zavlažujeme a jednou týdně přihnojujeme.

V květnu až červnu začnou listy usychat a opadávat. Nemusíme se ničeho obávat, jedná se o přirozený cyklus. V této fázi rostlinu přestaneme zalévat a hnojit a přibližně dva měsíce ji necháme být. Kala tento letní odpočinek potřebuje, kdybychom jí ho nedopřáli, nekvetla by.

Dužnaté oddenky sucho přežijí. Na konci léta je přesadíme, zahrneme je přibližně 2 cm substrátu a začneme zalévat. Čím více kala roste, tím více vláhy potřebuje. Bílá kala dorůstá do výšky přibližně 100 cm. Do prosince je ideální chladnější, ale dostatečně světlé místo, např. skleník či zimní zahrada. V lednu můžeme rostlinu v květináči přemístit do teplejší místnosti, kde začne kvést. Ideální je teplota do 20 ℃, při vyšší teplotě nevydrží květy dlouho.

Pěstování venkovní kaly

Zahradní kaly jsou menší, rostou do výšky přibližně 40 - 60 cm a kvetou v létě. Existuje mnoho barevných kultivarů této krásky, která se stane ozdobou každé zahrady. Na zahradě tak můžete mít kaly růžové, žluté, oranžové, rudé či fialové. Stejně jako pokojová kala mají i venkovní kaly svůj cyklus, kdy se během roku střídá fáze vegetace s fází odpočinku.

Kala potřebuje světlé a teplé stanoviště, které je mírně zastíněné. Neměla by být na přímém slunci. Půda musí být úrodná a dokud rostlina roste a kvete, musí být neustále vlhká. Hlízu vysazujeme od poloviny května do konce června, do hloubky 6 - 10 cm. Přibližně dva měsíce od výsadby začíná kala kvést a kvete 6 - 8 týdnů. 

Po odkvětu omezíme zálivku a necháme rostlinu zatáhnout. Kala nepřezimuje venku, před zimou proto hlízu vyjmeme ze země a uskladníme ji na chladném místě při teplotě 5 - 10 ℃. Na jaře, až opadnou ranní mrazíky, můžeme hlízy opět vysadit na zahradě a započít nový cyklus.

Jaké nemoci a škůdci hrozí kalám?

Zahradní kaly jsou odolné a škůdci netrpí. Co je ale potkat může, je hniloba, která napadá hlízy. Hniloba se projevuje hnědými skvrnami na stonku, oddencích i kořenech. Pokud hnilobu zaznamenáte, postižené rostliny spalte, protože nemoc má tendenci rychle se šířit.

Kde pořídit kaly k pěstování?

Pokud sháníte kaly k pěstování, nahlédněte do naší nabídky na eshopu. Najdete zde několik druhů kal, které se od sebe liší zejména barvou květů. Vaší okrasné zahradě dodá romantický nádech například kala Crystal blush s bílými květy. Máte-li rádi sytější barvy, pořiďte si na svou zahrádku kalu Callafornia red, která vyniká rudými květy. Na vašem záhonu bude zářit také žlutá kala Gold crown nebo fialová kala Oddesa.