Pěstování levandulí: Vneste na svou zahradu kousek Provence
Fialové lány levandulí (Lavandula) jsou symbolem Provence. Jejich francouzským šarmem můžete okouzlit i svou zahradu. Stačí znát několik základních pravidel a levandule vás bude rok co rok těšit svou krásou a vůní. Není jen lákadlem pro opylovače z širokého okolí, ale i surovinou pro výrobu domácí kosmetiky a jedlou pochoutkou. Připravili jsme pro vás kompletní návod, jak úspěšně pěstovat levanduli v záhonech i květináči.
Druhy levandule: vyberte si tu pravou pro svou zahradu
Není levandule, jako levandule. Jednotlivé rostliny se liší vzhledem, velikostí, barvou i nároky na pěstování. Mezi nejpopulárnější druhy patří levandule lékařská (Lavandula angustifolia), často označovaná jako levandule úzkolistá. Její květy bývají zbarveny od bílých až po typicky sytě fialové tóny. Své záhony můžete osadit také levandulí prostřední (Lavandula x intermedia), která je křížencem levandule úzkolisté a levandule širokolisté. Možná ji znáte pod názvem lavandin. Vyznačuje se robustnějším vzrůstem, velmi výraznou vůní a květy v jednotné fialové barvě. Pro pestrost výsadby můžete kombinovat více druhů, třeba vyzkoušet levanduli korunkatou (Lavandula stoechas) s charakteristickými chocholatými, nejčastěji růžovými, květy.
Zajímavost: Účinky levandule učarovaly léčitele již ve starověkém Řecku. Tato voňavá trvalka má antiseptické vlastnosti a dokáže také zmírnit bolesti hlavy, úzkost, stres a pomáhá při nespavosti. I proto je hojně využívána v aromaterapii. Její popularita stále roste a s ní i plochy, na kterých se pěstuje.
Kdy a jak sázet levanduli?
Ideální čas pro výsadbu levandule nastává na jaře, od dubna do května, nebo na podzim, od září do poloviny října. Každé načasování má své výhody. Podzimní výsadba dává rostlinám čas na řádné zakořenění před zimou, zatímco jarní výsadba eliminuje riziko poškození mladých rostlin zimními mrazy.
Příprava stanoviště a výsadba krok za krokem
Pěstování této trvalky není složité a pokud zvládnete výsadbu, máte zpoloviny vyhráno.
- Vyberte vhodné stanoviště – vyhněte se stinným nebo příliš vlhkým místům. Levandule miluje plné slunce a potřebuje minimálně 6 hodin přímého slunečního svitu denně.
- Připravte půdu – sazenice nejlépe prospívají v propustné půdě s vyšším obsahem vápníku. Ideální je písčitá nebo kamenitá půda. Pokud máte těžkou jílovitou půdu, vylepšete ji přidáním hrubého písku a drcených skořápek nebo vápence.
- Vykopejte jámu – připravte jámu o velikosti přibližně 2× větší, než je kořenový bal rostliny.
- Vysaďte levanduli – umístěte rostlinu tak, aby byl kořenový krček v jedné úrovni s povrchem. Zasypte zeminou a mírně udusejte.
- Proveďte zálivku – čerstvě vysazenou levanduli zalijte. Pokud jste typ zahradníka, který zapomíná květiny zalévat, je levandule určená přímo pro vás. V průběhu svého růstu potřebuje pouze minimální až žádnou zálivku.
Výsadbou levandule ve své zahradě potěšíte kromě sebe a kolemjdoucích i místní opylovače. Levandule patří mezi významné medonosné rostliny. Její květy jsou doslova napěchované pylem a přitahují jako magnet včely, čmeláky, motýly a další užitečný hmyz. Med z levandule má jedinečnou chuť i aroma.
Jak daleko od sebe sázet levandule?
Při plánování výsadby zohledněte konečnou velikost rostlin. Pro solitérní výsadbu dopřejte levanduli prostor 70 až 100 cm od okolí. Pokud chcete vytvořit levandulový živý plot nebo olemovat záhonky, vysazujte rostliny ve vzdálenosti 30 až 40 cm od sebe.
Tip: Krásně hustého živého plotu dosáhnete tak, že sazenice levandulí vysadíte do dvojřadu v trojúhelníkovém sponu.
Kombinace s jinými rostlinami
Levandule je krásná sama o sobě a nejvíce vyniká na větších plochách. Sluší jí to však i s dalšími trvalkami, které mají podobné nároky na pěstování. V moderních zahradách doplňuje zejména okrasné trávy, obzvláště dekorativně působí vedle ozdobnice čínské nebo kostřavy modré. Vysaďte ji i vedle záhonu růží. Vůně levandule totiž pomáhá od růží odpuzovat mšice a další škůdce. V sušších a slunnějších částech zahrady skvěle ladí s nízkými skalničkami jako jsou rozchodníky nebo mateřídouška.
Z bylinek se k levanduli hodí bazalka, rozmarýn, šalvěj, dobromysl nebo tymián. Vytvoříte si s nimi vlastní středomořskou směs bylin, která nejenže krásně vypadá na záhonku, ale také dodá jedinečnou chuť vašim pokrmům.
Tip: Pokud se vám nad výsadbou nechce příliš přemýšlet, jednoduše zkombinujte různé odrůdy levandulí. Vysaďte levanduli úzkolistou 'Munstead' s tmavě fialovými květy po boku levandule lékařské 'Alba', jejíž květy dělají čest svému jménu. Jejich barva je totiž doslova levandulová. Vytvoříte si krásný a voňavý trvalkový koberec, který potřebuje jen minimální péči.
Jak pečovat o levanduli během roku?
Levandule patří mezi nenáročné rostliny, které nevyžadují intenzivní péči. Do jejich pěstování se s vervou můžete pustit i jako zahradník-amatér. Stačí, když budete dodržovat několik následujících zásad, které vám pomohou udržet keříky zdravé a bohatě kvetoucí po mnoho dalších let.
Zálivka a hnojení
Levandule nesnáší přemokření. Přehnaná zálivka vede často k hnilobě kořenů a úhynu rostliny. Po zakořenění vyžaduje rostlina zálivku pouze během dlouhotrvajícího sucha. Mladé rostliny ocení v prvním roce růstu pravidelnou, ale velmi umírněnou zálivku.
Co se týče hnojení, levandule preferuje chudší půdu. Přehnojení vede k bujnému růstu na úkor květů a vůně. Na jaře k rostlinám přidejte dusíkaté hnojivo. Nikdy půdu nehnojte slepičím hnojem ani nepřidávejte nic z kompostu.
Kdy kvete levandule: letní období a sklizeň
Levandule vám svými krásnými květy, vůní i bzučením včel bude dělat radost přibližně od června do srpna. Ke sklizni si zvolte sluneční dopoledne. Květy budou rozvinuté, ale ještě ne zcela otevřené. Stříhejte květy se stonky po oschnutí rosy, protože tehdy je koncentrace vonných látek nejvyšší.
Jak a kdy stříhat levanduli?
Ten správný čas na střih levandule nastává několikrát ročně. Udržuje levanduli vitální a kompaktní, podporuje její kvetení a prodlužuje životnost. Levandule se může dožít až 10 let.
Jarní střih
Hned z jara vezměte do ruky zahradnické nůžky a proveďte omlazovací řez. Odstraňte všechny poškozené nebo zmrzlé části rostliny a tvarujte keřík podle potřeby.
Podzimní střih
Odkvetlé stonky sestřihněte asi 2 až 3 cm nad dřevnatou částí. Zasahujte jen do zelené části stonku a vytvarujte keřík do kompaktní, zaoblené kupole. Nikdy neřežte více než 1/3 celkové výšky rostliny najednou.
Tip: Pokud levanduli nestříháte, začne postupně dřevnatět, vyholovat zevnitř a ztrácet kompaktní tvar.
Přesazování levandule
Našli jste pro své levandule lepší místo v zahradě? Přesazování je možné, ale vyžaduje citlivý přístup. Mladé rostliny změnu stanoviště snáší poměrně dobře. Během prvního léta po přesazení mohou méně kvést. Přesazování provádějte ideálně na jaře nebo na podzim. Starší trvalky s vyvinutým, bohatým kořenovým systémem raději nepřesazujte. Rostlina by mohla uhynout. Pokud i přesto musíte starší levanduli přemístit, proveďte to na jaře a při té příležitosti odstraňte část starých stonků. Snížíte tím stres, kterému je rostlina vystavena.
Množení rostlin
Levandule se nerozmnožuje dělením jako jiné trvalky. Preferuje množení řízkováním nebo semeny. Pro řízkování odeberte v létě 10–15 cm dlouhé výhony bez květů, odstraňte spodní listy a zapíchněte je do směsi písku a rašeliny. Udržujte substrát mírně vlhký a po zakořenění (obvykle za 3–4 týdny) můžete sazenice přesadit na trvalé stanoviště.
Jak levanduli zazimovat?
Levandule lékařská je plně mrazuvzdorná a v našich podmínkách přezimuje bez problémů. Mladé rostliny je vhodnější na zimu přikrýt listím či chvojím. Některé odrůdy, například levandule zoubkatá, jsou mrazuvzdorné pouze do −5 °C. Potřebují proto zimu přečkat v chladné místnosti. Jsou však ideální pro pěstování v nádobách.
Pěstování levandule v nádobách
I pěstování levandule v květináčích má svá pravidla. V prvé řadě musíte zvolit správnou velikost nádoby. Měla by být 2× větší, než je kořenový bal rostliny. Ideální jsou terakotové nebo kameninové nádoby, které umožňují odpařování přebytečné vody. Pro sadbu levandule do květináče si připravte směs zahradnického substrátu, hrubého písku a perlitu v poměru 2:1:1. I v květináči platí, že levandule nesnáší přemokření. Zalijte ji až tehdy, když je vrchní vrstva substrátu zcela suchá. Po sezoně nádoby umístěte na chráněné místo, do nevytápěného skleníku či garáže, kde teplota neklesne pod −5 °C. Následně levandule každé 2–3 roky přesazujte do čerstvého substrátu i větší nádoby.
Využití levandule v domácnosti
Úspěšně jste prošli všemi kroky pěstování levandulí a nyní si můžete užívat krásu jejich voňavých květů. Určitě víte, že nejsou jen ozdobou zahrady, ale mají i praktické využití. Z čerstvých květů můžete vyrobit levandulový sirup nebo je přidat do letních dezertů. Usušené se hodí do voňavých sáčků proti molům, do relaxačních polštářků nebo do koupelových směsí. Při výrobě domácí kosmetiky je můžete přidat do mýdla či macerovat v rostlinném oleji.
Kde koupit kvalitní sazenice levandule?
Kupte si sazenice levandule online u nás, v Jahodárně Brozany nad Ohří. Pečlivě jsme pro vás vybrali odrůdy, které odolají mrazu a zkrášlí vaši zahradu po mnoho let.