Skladování česneku vyžaduje tmu a chladno
O český česnek je velký zájem a bylo by velkou škodou si ho znehodnotit špatným skladováním. Česnek totiž patří mezi plodiny poměrně náchylné na správné uskladnění. Jinak vám ho může napadnout třeba hniloba a pak už může celá zásoba vzácného česneku klidně skončit v popelnici nebo na kompostu. My ale pro vás máme praktické rady, jak česnek správně skladovat nebo zpracovat.
Základem pro skladování česneku je proudění vzduchu
Základem je chladné a dobře větrané místo, kam zavěsíme celé palice česneku do takzvaných copů. Působí i jako dekorace, zvláště pak třeba na venkovské chalupě, ale klidně mohou zůstat i ve spíži v paneláku. Česnekové paličky také můžeme uskladnit do papírového pytlíku nebo proutěné ošatky. Pokud česnek uchráníme i před vlhkem a hmyzími škůdci, může nám dobře skladovaný česnek vydržet i několik měsíců. Lidé často s úspěchem skladují česnek třeba v dobře větraných spížích, garážích, zimních zahradách, někdy i na balkonech v paneláku. Velcí pěstitelé pak skladují česnek ve speciálních klimatizovaných halách s kontrolovanou teplotou i vlhkostí, kde česnek důkladně vysuší a teprve potom ho prodávají do obchodních řetězců. Někdy se ale proces sušení česneku přežene, proto si při nákupu vybírejte česnekové paličky, které vypadají tvrdě a “buclatě”, nikoliv vysušeně.
Česnek lze i zamrazit
Pokud takové dobře větrané a suché místo doma nemáte, a naopak váš mrazák zeje prázdnotou, pak můžete skladovat jinak, a místo zavěšení ho zamrazit. Jednotlivé stroužky dobře oloupete a vložíte v mikrotenovém sáčku do mrazáku. Lépe do více sáčků, aby vám intenzivní česnekové aroma neulpělo na jiných skladovaných potravinách. A pak už si vždy pár stroužků vyndáte z mrazáku a rovnou použijete při vaření.
Česnekový olej
Další skvělou možností, jak zpracovat čerstvý česnek, je výroba česnekového oleje. To ale v domácích podmínkách není úplně jednoduché. Podle našich zkušeností s českým česnekem je nejlepší nejprve orestovat stroužky česneku na pánvi na olivovém oleji, a to přibližně tři minuty. Ne více, pak by vám mohl česnek nepříjemně zhořknout. Poté restovaný česnek zalejte olivovým olejem a ohřívejte ještě dvacet minut. Pak důkladně zceďte a česnekový olej po vychladnutí uchovávejte v lednici, vydrží vám řadu týdnů a doladí chuť mnoha vařených jídel i salátů.
Česnekový ocet
V minulosti bylo častým způsobem skladování česneku jeho uložení do octa. I dnes má toto řešení konzervace česneku a jeho ochrany před škůdci a hnilobou své zastánce. Při této formě uchovávání česneku je důležité sehnat kvalitní ocet, který obsahuje nejméně pět procent kyseliny octové. To je dostatečnou zárukou, že se v octovém roztoku nerozmnoží bakterie, plísně ani jiné mikroorganismy, které by mohly konzervovaný česnek poškodit. Ideální je ocet ještě před ponořením česnekových stroužků mírně ohřát.
Pozor - česnek v lednici klíčí
Ať už si vyberete jakékoliv uskladnění nebo zpracování česneku, nikdy ho nedávejte do běžné lednice. Poměrně rychle tam začne kvůli vysoké vlhkosti klíčit - a tím se česnekové paličky trvale znehodnotí. To už je lepší nechat skladování česneku na profesionálech a kupovat si v obchodě jen tolik česneku, kolik se nám zrovna hodí.
U pěstitele nakoupíte česnek nejlevněji
Mnoho domácností a dokonce i českých restaurací si česnek kupuje přímo u farmářů. Česnek vypěstovaný u nás v Čechách totiž bývá mnohem kvalitnější než ten z dovozu, má vyšší obsah cenných silic, na to je vždy dobré při nákupu pamatovat. U nás si můžete koupit česnek velmi vysoké kvality a hned šesti odrůd.